2kW, 60A, 24V, HI (volt), kombinerad växelriktare & laddare
UP2000-HM06022
snabb överblick
En prisvärd lösning med avancerad MPPT-regulator och avancerad, rensinus växelriktare kombinerade i en låda. Utöver detta en avancerad laddare från elnätet/dieselgenerator ingår i lösningen. Inställbar för olika batterityper. Upp till 1600W solpaneler kan anslutas (maximal ström från solpaneler 60A). Laddning från el-nätet/ 230V dieselgenerator är 60A. Tillgång till elnät är inte nödvändig, den kan användas enbart med solceller.
Produkten har lagts till i kundvagnen.
Ett fel har uppstått samtidigt lägga produkten i kundvagnen.
Rensinus växelriktare 2000 W kombinerad växelriktare och laddare 24 VDC till 230 VAC. Den har en inbyggd MPPT-regulator. Anslut solpanelerna direkt till denna växelriktare och njut av 230VAC. MPPT-regulatorn har en verkningsgrad av 99% och växelriktarens verkningsgrad är upp till 95%. Har du tillgång till elnät kan den kopplas till nätet och ladda batterierna från el-nätet.
Observera att utmatningen inte kan ansluts till nätet utan inmatning kan anslutas till nätet för laddning av batterierna. Du har flera alternativ att ladda batterierna från, enbart från solceller, enbart från 230V nätet (eller egen generator) eller kombinerad nät- och solcellsladdning. För dig som har tillgång till elnät kan välja att utmatning kommer från nätet och låta batterierna stå uppladdade för tider det blir strömavbrott eller köra utmatning från batterier.
230V system har fördelar mot 12 V system. 230V gör det möjligt att använda hemelektronik och hushållsmaskiner gjorda för 230 VAC. 230 volts utrustning är oftast billigare än 12/ 24 V utrustning och är lätta att hitta i varuhus nära dig.
EPsolar växelriktare (omvandlare) har mycket låga förluster och har mycket bra frekvensstabilitet. UP-serien är transformatorlösa, all spänningskonvertering sker elektroniskt. Egenförbrukningen för denna 3000W växelriktare är lägre än 0,6 A i normal-läge. och mycket lägre i sparläge (saving mode).Växelriktkarens vågform är rensinus(samma vågform som elnätet).
Med rensinus fungerar alla 230V utrustning utan att skada utrustningen. Denna växelriktare är av högsta kvalité i sin klass till ett överkomligt pris. Med en växelriktare från EPsolar kan du enkelt konvertera spänningen i dina 24 V batterier till 230 V, 50 Hz (kan också ställas in till 220V eller 60Hz om så önskas, dock ska du inte göra det inom EU-länder som har 230V och 50Hz).
Njut av bekvämligheter som 230V ger oavsett om du är i sommarstugan, husbilen eller båten. Låg egenförbrukning, driftsäker och med hela 3 års garanti, det är få på marknaden som möter alla dessa krav. Denna växelriktare klarar 3000 W effektuttag kontinuerligt, 6000W under 3 sekunder(bra för utrustning som har höga start strömmar). Apparater som kräver mer än 3000 W effekt kontinuerligt kommer inte att fungera med denna växelriktare.
2 kW finns också för 48V DC system.
En stor fördel av modell Hi är att den tar in hög spänning från solpaneler, i stället av parallellkoppling kan du seriekoppla alla dina paneler. (för detaljer se under specifikationer)
Kom ihåg att vid spänningsomvandling sker alltid förluster och 12/24V/48V till 230V är inte undantagna denna regel. Förlusterna kan vara uppemot 20-25% (med låg kvalités växelriktare). Förlusterna för denna växelriktare är cirka 5 %.
Funktioner
- Avancerad SPWM-teknik, med ren sinusvågs utgång
- Full digitaliserad spänning och ström dubbel sluten sling styrning
- Avancerad MPPT-teknik, med 99,5% verkningsgrad.
- Fyra laddningslägen: Ladda i första hand från solceller, ladda i första hand från elnätet , ladda från båda solceller och från nätet och ladda enbart från solceller.
- LCD-design som möjliggör dynamisk visning av system som visar data och driftstatus
- Två OUTPUT-lägen: Köra från batterierna eller köra från elnätet.
- Levereras med gemensamt gränssnitt och avancerad gränssnitt
- Flera LED-indikatorer som direkt indikerar systemets driftstatus
- 2P-brytare på elnät-inmatningssidan.
- Oberoende styrning av växelströmsuttag med AC OUT-knapp
- Temperaturkompensering för batteritemperaturen.
Omfattande elektroniskt skydd
- Skyddsfunktion
- Solpanel över strömskydd
- Solpanel kortslutningsskydd
- Solpanel polvändnings skydd
- Natts-reversladdnings-spärr
- Elnäts överspänningsskydd
- Batteri överspänningsskydd
- Elnäts underspänningsskydd
- Batteri överladdningsskydd
- Batteriurladdningsskydd
- Batteri överlastskydd
- Överhettningsskydd